Kapela Zatrest a za odměnu Lykke Til

Zlatým hřebíkem včerejšího večera byl koncert kapel Zatrest a Lykke Til. Kdo si koncert alespoň z dálky neposlechnul, jistě o mnoho přišel.
Večer začala mladá kapela Zatrest, která sklidila nečekaně velký úspěch. Zpěvačka Lulu si jako odpověď na své: „Jste moc fajn!“ od někoho z kotle pod pódiem vyslechla: „Ty jsi taky fajn!!“ a od jiného skauta: „Jsi žena mého života!“ Po skončení koncertu se do zákulisí přihnalo několik desítek fanoušků. S následnou euforií, kterou vyvolala kapela Lykke Til, se ovšem první vystoupení nemohlo rovnat. Desítky podpisuchtivých fanoušků a hlavně fanynek (především basáka Ondřeje) se změnily ve stovky a atmosféra v kotli dosáhla festivalového vrcholu.

Rozhovor s kapelou Lykke Til, jejíž název znamená „hodně štěstí“, začal frontman kapely vlastně sám. Zeptal se, jestli tady máme někde plasty (kontejner na tříděný odpad) a podával prázdnou, vzorně sešlápnutou pet lahev. A pak už nechal redakci Klíčníka, aby rozhovor začala...

Obligátní první otázka: Jak se vám u nás líbilo?

Super. Bylo to parádní. Myslím, že jsme si to fakt užili. Takové reakce diváků jsme, myslím, ještě neměli.- Kecáš, na Orbisu byly. - Ano! Je to srovnatelný snad jenom s Orbisem před dvěma roky. Jenom na Orbisu jsme koukali, že tam nějak hodně nahlas skandují, a pak jsme zjistili, že skandují: „Hungaria, Hungaria.“ (smích) Tohle bylo směřovaný na nás, takže to bylo skvělý.

Myslíte si, že vaše vystupování na skautských akcích vám zbouralo nějaké stereotypy, které jste měli o skautech?
My jsme žádný nikdy neměli. - Kdybysme nějaký měli, tak netočíme skautskou hymnu. - Jasně, nedělali bysme pro skauty žádný písničky, takže myslím, že jsme nikdy žádný předsudky vůči skautům neměli. - Já jsem taky chodil ke skautům. - Protože jsme všichni někdy chodili ke skautům, tak víme, co jsou skauti zač. (smích) Když jsme hráli v Liberci, tak tam bylo tak čtyřicet, padesát lidí (skautů) v takovým obrovským sále, úplně se tam ztráceli. A my jsme měli pocit, že je tam úplně narváno. Jak se všichni hýbali a byli energičtí.

Co vás inspirovalo při psaní hymny Klíče a nové verze skautské hymny?
Vlk. (smích) - Jak už tady chvíli sedíme, tak jsme se zapařili. (smích) Třeba k tý hymně, to jsme dostali předlohu v midi od někoho z vedení akce, která byla takovou velkou inspirací. Pak jsme zjistili, že ta melodie tak, jak jsme jí dneska hráli a jak jsme jí nahráli, je úplně strašně stará, protože jeden týpek to zpíval úplně stejně, jak to zpíváme my. Já jsem byl hrozně překvapenej... A tady ke Klíči – to tak vzniklo úplně jen tak na zkoušce. - Tady kolega začal něco brnkat a vzniklo z toho tady to. To byla hudební část. Potom textová. - Ten Klíč, ten námět už jsme měli dlouho. - My jsme to pak slyšeli a řekli jsme si: jasně, to je prostě skautská hymna (hymna Klíče).

Kolik z toho textu jste dostali zadáno od vedení Klíče?
Asi slova vlk, klíč a stezka. - Počkat, on to fakt není kojot? - Stezka ne. - Tak ne stezka. Jenom dvě slova – vlk a klíč. A věděli jsme zhruba, co se tady má dít. Ale bylo to takový matný... Text tý písničky jsme dopisovali v den natáčení, takže proto to má prostě tu největší sílu.

Jak jste přistupovali k původní skautské hymně? Mysleli jste na to, že by někdo vaší verzi nemusel přijmout kladně? Skauti jsou na ní docela vázaní.
My jsme tímhle nezatížení, takže jsme si tím vůbec nelámali hlavu. Vlastně jsme nejdřív nahrávali, a teprve pak ji slyšeli. Sice to někdo slyšel v nějakým náznaku... A pak už bylo pozdě měnit, pak už se s tím museli všichni smířit. - Přišlo mi divný, když jsem to přivezl domů a máma si to začala zpívat, protože to zná ze svých mladých let.

Jak jste spokojení s přijetím hymny od skautů?
Bylo to parádní, jenom jak jsem ji zpíval, tak mě překvapilo, že neznají tu druhou sloku, to „Buď připraven, buď připraven“, že furt zpívali „Junáci vzhůru, volá den, junáci vzhůru, volá den“. Tak s tím záměrem jsme opakovali v tom o oktávu vyšším právě druhou sloku, která je údajně trochu pozapomenutá a moc už se nezpívá.

Poté už se rozhovor malinko „zvrhnul“ a rozdíly mezi tazateli a dotazovanými zmizely v nekonečnu.
Docela by mě zajímalo, kolik tady Ondřej rozdal podpisů... (ptá se Ondřej – zpěvák Ondřeje - basáka)
Ondřej – basák: To já nevim. Já se za A) neumím podepsat. Ale těch nepovedených bylo tak dvacet, třicet. Už mě to fakt nebavilo. - To ale nemůžeš řikat, přeci. Každý holce ses podepsal rád, musíš říct. Chtěli bysme dát do záznamu, že děkujeme moc za trička. To jste nám udělali obrovskou radost.

Co byste chtěli vzkázat všem lidem na Klíči?
Děkujeme za podporu a přijetí. A budeme rádi, když dostanem pozvání opět někdy zase příště. My vám zase přijdem rádi zahrát. Ukončeme to slovem – VLK. - Ty jo, ta lavice byla fakt mokrá...

www.lykketil.melnicek.cz – Na webu kapely si můžete poslechnout nebo i stáhnout některé jejich písničky, napsat jim do quest booku, že je máte rádi, a přečíst si o nich úplně všechno, co se nedočtete v Klíčníku.

Drb ze zákulisí: Frontman kapely studoval žurnalistiku...

Drb ze zákulisí číslo dvě: Blonďatý basák Ondřej je podle zpěváka Ondřeje „bavítko kapely“ ... (kra + jag)